Omekšivači vode

Omekšavanje vode FAQ


omeksavanje vode, omeksivaci vode, omeksivaci za vodu


Omekšivač za vodu ne uklanja mikrobiološka zagađenja koja izazivaju bolesti i treba ih koristiti isključivo tamo gde je voda za piće mikrobiološki ispravna.

Omekšivači vode zamenjuju "tvrde" minerale "mekim" mineralima kao što je natrijum ili kalijum. Činjenica da natrijum hlorid (kuhinjsku so) koristimo za regeneraciju mase za omešavanje vode dovodi u pitanje porast potencijalnih zdravstvenih rizika kod osoba koje pate od hipertenzije, bolesti bubrega ili hroničnih srčanih oboljenja. Voda sa visokim nivoom Natrijuma ili Kalijuma ne bi trebalo da se koristi za piće, spremanje kafe i čaja, sokove, infant formule (hrana za bebe) ili za kuvanje.

Ako strahujete zbog eventualnog podizanja nivoa natrijuma ili kalijuma u svojoj ishrani, ili ste na nekoj vrsti medicinske dijete, preporučujemo dodavanje sistema poznatog kao reverzna osmoza za dodatno kondicioniranje vode za piće i kuvanje. Preporučujemo tradicionalni petostepeni ili šestostepeni filtracioni sistem sa reverznom osmozom i mineralnim filterom iz HYDROLUX programa.



Aparat za omekšavanje vode pravi jako malo buke. Jedini zvuk koji možete čuti je kretanje vode kroz uređaj tokom faze ispiranja. U većini slučajeva sam omekšivač za vodu je pozicioniran u podstanici (podrumu itd), tako da se nalazi udaljen od ukućana, u odvojenoj prostoriji.


Omekšivač vode se instalira na ulazu vode u objekat. Ukoliko želite da razdvojite TVRDU I MEKU vodu, potreban je odvojen sistem cevi za hladnu vodu. Postrojenje mora biti instalirano na sobnoj temperaturi od +5°C do +40°C. Temperatura sirove ulazne vode ne sme da pređe vrednost od + 30°C. Omekšivač ne sme da se instalira u prostoriji u kojoj ima prašine ili vlage. Ugrađena oprema mora biti zaštićena od smrzavanja, radijacije i toplote. Neophodno je prisustvo priključka za struju odnosno odvoda vode (sifon).


Omekšivači vode smanjuju tvrdoću vode, čineći je pogodnijom za tuširanje, pranje veša ili posuđa. Sa mekom vodom troši se manje šampona za kupanje i pranje. Koža deluje čistije a tkanine su mekše. Slavine, kontakti i ostale instalacije imaju manje ili uopšte nemaju naslage. Sa manje naslaga, uređaji rade efikasnije. Mogu se smanjiti mirisi koji nastaju kao derivati minerala.


Cena aparata za OMEKŠAVANjA VODE varira od konfiguracije, tipa ili protoka. Automatski omekšivač vode je najskuplji, cene se kreću od 800 Evra do nekoliko hiljada Evra. Neki od najpopularnijih modela bez usluge instalacije koja se obično naplaćuje posebno koštaju oko 750 Evra + PDV. (cene su navedene provizorno, radi sticanja predsatve o generalnom stanju na tržištu).


Omekšivač vode se često pominje u kontekstu porasta troškova pumpanja vode iz privatnih bunara ili malog povećavanja troškova gradske vode. Prosečnom aparatu za omekšavanje vode treba između 50 I 400 litara sveže vode za svaku regeneraciju jonoizmenjivačke smole. Prilikom nabavke, budite sigurni da je model omekšivača vode koji ste odabrali namenjen za potrebe kao što su vaše. (broj članova domaćinstva, prosečna potrošnja vode mesečno, tvrdoća vode itd)..


Nije.


Kupovina tabletirane soli za regeneraciju predstavlja glavni trošak održavanja omekšivača. Tabletirana so se prodaje u vrećama, najčešće po 25kg. Izuzetno je jeftina. Većinu ostalih troškova predsavlja potrošnja struje pri regeneraciji. Sama jonoizmenjivačka smola se menja retko, u proseku na 5 godina.


U zavisnosti od tipa kontrolnog ventila, za vreme regeneracije sistema može doći do sledećih situacija:

-u celoj kući ima vode, ali je tvrda (ista kao bez omekšivača) – POSTOJI BAJPAS (zaobilaznica oko sistema).

- u celoj kući NEMA VODE - sistem prekida dovod vode za celu kuću dok ne bude spreman da proizvede omekšanu.

- u celoj kući ima vode, ali je slana – rastvor kuhinjske soli u toku regeneracije ulazi u instalacije.


Bilo je dosta polemike oko uticaja rada omekšivača za vodu na kanalizacioni sistem (septička jama ili gradska kanalizacija) — da li so ubija korisne bakterije u septičkim rezervoarima, prepunjavanje rezervoara dodatnim količinama vode od ispiranja (regeneracija) odnosno smanjenja mogućnosti drenažnog sloja tla da apsorbuje vodu — poslednje naučne studije ostaju nedefinisane...

So nema štetne efekte na bakterije ili drenažno zemljište. Ipak, količina vode koja se prosipa prilikom ispiranja varira do 50 do 400 litara nedeljno, što je odprilike ekvivalentno dvema standardnim kadama za kupanje. Regeneracija OMEKŠIVAČA ZA VODU ne više od jednom nedeljno trebala bi da smanji količinu vode iz ispiranja koja ulazi u septički sistem.


Omekšivač vode se često pominje u kontekstu porasta troškova pumpanja vode iz privatnih bunara ili malog povećavanja troškova gradske vode. Prosečnom aparatu za omekšavanje vode treba između 50 I 400 litara sveže vode za svaku regeneraciju jonoizmenjivačke smole. Prilikom nabavke, budite sigurni da je model omekšivača vode koji ste odabrali namenjen za potrebe kao što su vaše. (broj članova domaćinstva, prosečna potrošnja vode mesečno, tvrdoća vode itd)..


Ako vam je voda preko 121 ppm, trebalo bi da razmislite o instalacija omekšivača vode. U većini slučajeva, voda iz zemlje (bunarska voda pokupljena iz podzemnih akvifera) je tvrda. Gradska voda je takođe daleko od meke vode. Najbitniji korak u donošenju odluke da li je vašoj kući potreban OMEKŠIVAČ VODE je da saznate da li je voda koju koristite TVRDA. Ako koristite gradsku vodu, raspitajte se u vodovodu kolika je tvrdoća. Ako koristite bunarsku vodu ili imate prirodni izvor, kontaktirajte laboratoriju ili nas pozovite da izmerimo i klasifikujemo tvrdoću vode. Određivanje tvrdoće vode je jako bitnan parameter za izbor modela omekšivača vode.

Klasifikacija TVRDOĆE vode.

Tvrdoća vode u Srbiji meri se u miligramima po litru (ppm - mg/l) ili NEMAČKIM STEPENIMA (°dH), 1 °dH je ekvivalent 10mg kalcijum oksida CaCO u 1 litri vode.

Header 1 Tvrdoća vode mg/L Tvrdoća vode °dH
MEKA VODA ispod 17ppm 0-8 °dH
BLAGO TVRDA 17.1 - 60ppm 8-12 °dH
UMERENO TVRDA 61-120ppm 12-18 °dH
TVRDA VODA 121-180ppm 18-30 °dH
IZUZETNO TVRDA preko 180ppm 30+ °dH

 

Za kućne potrebe omekšavanja vode, kao i za potrebe manjih komercijalnih ili industrijskih sistema koji zahtevaju da voda bude omekšana koriste se takozvani KOMPAKT ili KABINET omekšivači. Ovakvi uređaji za tretman tvrde vode zapravo sadrže sve komponente kao i OLD SCHOOL modeli, odnosno u jednom plastičnom kućištu nalazi se kolona sa jonoizmenjivačkom masom (jonoizmenjivačka smola) i kontrolni upravljački ventil (automatska glava), dok je celo kućište uređaja takozvana "solanka", odnosno posuda za tabletiranu so koja se rastvara u vodi i regeneriše jonsku masu kada se ova zasiti.

Hydrolux u ponudi ima nekoliko modela KABINET omekšivača vode koji su pažljivo odabrani da ispunjavaju nekoliko osnovnih zahteva, od kojih su glavni vizuelni izgled, kvalitet izrade, kapacitet kolone do 25 litara jonoizmenjivačke mase, kompaktne dimenzije koje dozvoljavaju ugradnju na većinu lokacija i dovoljan kapacitet solanke. Osim za omekšavanje vode, ovi kabineti mogu se koristiti i za uklanjanje gvožđa i mangana iz vode, za redukciju organskih materija u vodi, kao i za niz drugih namena. Takođe, moguće je upariti dva ili više uređaja sa istom ili različitom namenom, u DUPLEX, TWIN PARALELL ili REDNI režim rada.

Detaljnije

omeksivaci za vodu
omeksivaci vode
kucni omeksivaci vode

Za potrebe većih protoka odnosno kada je neophodno više od 25 litara smole po koloni, za tretman vode masama koje zahtevaju agresivna sredstva za regeneraciju, za demineralizaciju vode kao i za niz drugih namena kada je u pitanju tehnologija jonske izmene vode koriste se klasične kolone (OLD SCHOOL) sa posudama za reagens (solanka). Ovakvi aparati za tretman vode često se koriste kao kućni omekšivači vode, ali i u komercijalne svrhe poput različitih proizvodnih procesa, za kombinovanje različitih ispuna - aktivni ugalj za uklanjanje hlora ili organskih materija, "SCAVENGER" mase, kombinovane smole za tretiranje bunarske vode (ECOMIX), za katjonske i anjonske ispune, MIX-BEAD smole, peščane mehaničke filtere itd. Zapravo između OLD SCHOOL i KABINET omekšivača za vodu ne postoji nikakva bitna razlika, svi bitni elementi sistema su u obe verzije prisutni - u drugom izdanju.

Detaljnije


Tretman vode koji ne trpe prekid snabdevanja u toku regeneracije jonoizmenjivačke mase odnosno ne smeju da u toku regeneracije "povuku" sirovu - tvrdu vodu, namenski se konfigurišu DUPLEX OMEKŠIVAČI VODE. Postoji nekoliko opcija povezivanja kolona sa jonoizmenjivačima, najpopularniji su standardni DUPLEX odnosno opcija kada se voda omekšava prvo u jednoj koloni, a kada se masa u njoj zasiti kontroler prebacuje celu operaciju na drugu kolonu, dok se prva kolona regeneriše. Moguće je povezati više kolona u niz (TRIPLEX omekšivači itd..).

Dosta čest sistem povezivanja opreme za omekšavanje vode je TWin parallel. Suštinska razlika je u tome što u radnoj fazi voda prolazi kroz obe kolone (povećava se radni protok), dok kontrolni ventili koji su elektronski umreženi ne dozvoljavaju da se obe kolone regenerišu istovremeno. To znači da kada dođe do zasićenja jedne kolone, ona kreće u regeneraciju dok druga isporučuje omekšanu vodu. Protok se smanjuje (prepolovljava). Po završetku regeneracije prve kolone, pokreće se proces regeneracije druge kolone. Posle ove faze uređaj radi normalnim kapacitetom.

Detaljnije

duplex omeksivaci vode

Duplex omekšivač vode

Jedan kontroler zadužen je za regulaciju rada obe kolone. Jedna kolona isporučuje omekšanu vodu dok je druga u "stand-by" modu.

duplex omeksavanje vode

Twin Parallel omekšivač vode

Svaka kolona ima svoj kontroler. Kontroleri su digitalno interlinkovani i ne dozvoljavaju istovremenu regeneraciju. Obe kolone isporučuju omekšanu vodu (duplo veći protok), dok u fazi regeneracije jedna omekšava vodu a druga se regeneriše.

Pored malih kućnih omekšivača za vodu i konfiguracija za omekšavanje vode srednjih kapaciteta, HYDROLUX u ponudi ima i ON-DEMAND konfiguracije industrijskih kolona svih dimenzija. Obično se za industrijske sisteme za tretman vode smatraju uređaji koji imaju zapremine preko 75 litara smole po koloni, kapaciteta preko 300°dH i priključcima preko 2". U industriji, omekšavanje vode se najčešće koristi kao priprema vode za termo-energetska postrojenja (rashladna kula, sistemi za grejanje u objektu), priprema vode za industriju stakla, priprema vode za reverznu osmozu velikih kapaciteta, u industriji boja i lakova, u hotelima za uklanjanje tvrdoće vode.

Industrijski omekšivači vode konfigurišu se prema projektu, u zavisnosti od namene i režima zahtevanog rada. Najčešće se postavljaju DUPLEX ili TRIPLEX konfiguracije, zbog opcije neprekidnog snabdevanja vodom. Uz posebne zahteve HYDROLUX raspolaže širokom ponudom DOWEX, ROHM HAAS i BAYER jonoizmenjivačkih masa svih namena i specifikacija.